Свети Сава (по рођењу Растко Немањић, (1174. – 1236.) је био рашки племић из владарске обитељи Немањића, утицајни дипломата и први српски архиепископ. Српска православна црква га слави као свог оснивача.
Био је најмлађи син великог жупана Стефана Немање и брат краљева Вукана и Стефана. Уз подршку васељенског патријарха је прогласио самосталност рашке цркве од Охридске архиепископије 1219. године и поставио темеље данашње Српске православне цркве. Од римског Папе је испословао краљевску круну и суверенитет за тадашњу Србију. Након крунисања брата Стефана 1221. године, радио је на јачању црквене организације, покрштавању „незнабожаца“ и „јеретика“ и искорењивању рашких богумила.
Написао је или приредио неколико дела поглавито намењених организацији цркве. Најзначајнија су: Законоправило, Хиландарски типик, Студенички типик и Житије светог Симеона. На Светој Гори је, заједно са оцем Немањом, обновио манастир Хиландар, а уз његово име помиње се и оснивање манастира Жича у Србији.
Дан светог Саве, Савиндан, обележава се 27. јануара по грегоријанском, односно 14. јануара по јулијанском календару, као црквени празник, и као „школска слава“ у Србији и Републици Српској.
Због јаког Савиног култа, српско православље се некад назива и светосавље.
Младост и монаштво
Растко Немањић се родио 1174. у мјесту Рас, у близини данашњег Новог Пазара. Био је најмлађи син великог жупана Стефана Немање и његове супруге Ане. Припада утицајној владарској лози Немањићи, поријеклом из данашње Херцеговине. Владали су дуги низ година мањим простором Балкана између Јадранског мора и Босне на западу, данашњеАлбаније на југу. Окосница тадашње Србије је данашњи Санџак (Рашка).
1190. године, Саву је са петнаестак година отац поставио за хумског жупана, но ту остаје мање од годину дана. Хум је био одузет Немањином брату Мирославу.
Године 1191, кад је имао око седамнаест година (или око 22), Растко је отишао на Свету Гору (у данашњој Грчкој), један од најзначајнијих центара источноправославног монаштва, где постаје монах. Хагиографски писци наводе да се најмлађи Немањин син Растко толико заљубио у православну веру да је напустио положај принца, побегао на Свету Гору и замонашио се. Но, критичка историја сматра да је Немањина одлука да најмлађега сина пошаље на Атос првенствено политички потез, јер је Рашки жупан знао да му држава не може напредовати од жупаније до краљевства ако не постигне аутокефалност Цркве.[5] На Атосу, Сава остаје наредних неколико година.
Сави ће се придружити и његов отац Стефан Немања, који је у 1196. године абдицирао у корист средњег сина Стефана. Иако је по тадашњим опће прихваћеним европским правилима насљедник владар био најстарији син Стефан Немања је дао Вукану на управљање Дукљу, док је изабрао другорођеног сина Стефана Првовенчаног за насљедника српске круне. Немања и Сава су потом оживели запустели манастир Хиландар 1198. године:
„…који ће служити за примање људи од српскога народа…“
(Оснивачка хрисовуља манастира Хиландар)
Цар је одредио је да манастир ужива потпуну слободу. Обнова Хиландара је брзо напредовала и већ средином године у њему је отпочео монашки живот. Стефан Немања, у монаштву Симеон умире 1199. године. Сава је на Атосу радио на учвршћењу Немањиног култа, који је канонизиран за свеца већ 1200. године.
Борба Стефана и Вукана за престо
Извор текста: Сајт Википедија